Hyperbarická oxygenoterapie

Vyšetření sportovních potápěčů

Vstupní lékařské vyšetření

  • je prováděno u zájemců o sportovní potápění, kteří dosud nebyli za tímto účelem vyšetřeni
  • jeho cílem odhalit stavy a onemocnění, které by mohly přinést uchazeči zvýšené riziko poškození zdraví
  • jeho výsledkem je závěr, zda vyšetřovaný je schopen potápění v rozsahu rekreačně sportovní aktivity
  • jeho platnost je 12 měsíců ode dne vydání posudku

Periodická prohlídka

  • je prováděna pro účely sportovních aktivit, její platnost je 12 měsíců
  • jejím cílem je zhodnotit případné změny zdravotního stavu a přítomnost zdravotních obtíží při a po potápění, které by mohly mít vliv na ohrožení bezpečnosti potápěče

Mimořádná prohlídka

  • je provedena v případě, kdy ještě neskončila platnost lékařského posudku periodické prohlídky a je nutné zhodnotit zdravotní způsobilost k potápění v důsledku závažné změny zdravotního stavu (prodělané onemocnění, úraz, operace, atd.)
  • je provedena také v případě výskytu závažných komplikací zdravotního stavu, které jsou podezřelé, že vznikly v souvislosti s ponorem

Simulovaný ponor v přetlakové komoře

V přetlakové komoře je možno provádět simulované „suché“ ponory do hloubek až 80 m současně až pro 5 potápěčů. V bezpečných podmínkách si lze ověřit některé reakce svého těla na zvýšený tlak. Pro zájemce o potápění provádíme sestupy maximálně do 20 m. U ostatních ponorů vyžadujeme alespoň základní potápěčskou licenci.
Simulované ponory provádíme zpravidla v pondělí odpoledne od 13 hodin po telefonickém objednání. Do komory nutné mít bavlněné oblečení, nesmí se tam brát elektronické přístroje s výjimkou potápěčských počítačů a hodinek.
Při sestupu je možno ověřit srovnávání tlaků v tělesných dutinách (ve středním uchu Eustachovou trubicí, ale i ve vedlejších nosních dutinách) a účinnost pomocných manévrů (pohyby čelistí, polykání, zvýšení tlaku v nose). To je vhodné nejen pro začínající potápěče, ale i zkušené potápěče se stavy po onemocněních nebo operacích v příslušných částech těla. Nárůst rozdílu tlaků vzduchu vně a uvnitř těla se může projevit až bolestí, ale sestup je možno kdykoli přerušit nebo zpomalit.
V hloubkách přes 40 m se začíná projevovat narkotické působení dusíku. Příznaky jsou spojeny se ztrátou soudnosti a obratnosti, což je pro bezpečnost potápění zásadní. U jednotlivců jsou však hloubky vzniku i projevy individuální a není na škodu znát své hranice.
Po ponoru v komoře je nutné dodržovat standardní dekompresní režim, jako po ponoru ve vodě!

<<< PŘEDCHÁZEJÍCÍ KAPITOLA

FaLang translation system by Faboba

Objednejte se

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací Rozumím

Hlavní kontakty

Přijímací kancelář
pro letecký personál

telefon: 973 21 24 55
fax: 224 31 19 34
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Pracovní doba

Po - Čt  7:00 - 15:30
 7:00 - 13:30

Ordinační hodiny

Po - Čt  7:00 - 14:30
 7:00 - 13:00

Otevírací doba - lékárna

Po - Čt  7:00 - 15:30
 7:00 - 13:15

Odběrová laboratoř

Po - Pá  od 6:30