Rakovina prostaty je neustále na vzestupu

     Protože onemocnění karcinomem prostaty (KP) se nevyhýbá ani mužskému leteckému personálu věnuji tomuto onemocnění pár řádek.

     V úvodu bych chtěl apelovat na slovo „PREVENCE“. Jen včasný záchyt tohoto onemocnění má naději na vyléčení a návratu jedince ke svému povolání nebo „koníčku“. Mám samozřejmě na mysli k létání.
     Protože letecký personál chodí povinně na pravidelné kontroly, má výraznou výhodu před dalším zbytkem mužské populace.
     Rakovina prostaty patří mezi nejčastější onkologická onemocnění mužů a třetí nejčastější příčinu jejich úmrtí. KP může vzniknout u každého muže, který má aktivní produkci pohlavních hormonů, resp. TESTOSTERONU. Svou úlohu zde sehrává také dědičnost. Pokud KP trpí otec nebo bratr, riziko vzniku se zdvojnásobuje.
     Předcházet tomuto onemocnění dost dobře nelze. Podle odborníků by se muži museli nechat ještě před pubertou kastrovat, což je nesmysl. Jedinou možností je tak jako u ostatních onemocnění zdravý životní styl, tedy zvýšený příjem ovoce zeleniny, ryb, omezení červeného masa a živočišného tuku, nekouřit apod.
     Onemocnění se v naprosté většině případů zjistí náhodně (zvýšená hladina PSA). Mezi první zjevné problémy mohou patřit-přerušovaný proud moči, častější denní a především noční močení, slabý proud moči („čůrání na špičky bot“). Ovšem tyto obtíže mohou provázet i nezhoubné zvětšení prostaty.

Jak lze odhalit karcinom prostaty?

     Základem je vyšetření prostaty přes konečník a odběr krve na ukazatel aktivity prostaty, tzv. prostatický specifický antigen (PSA). Hladina PSA narůstá v průběhu života, ale samotná hodnota PSA nemusí nutně souviset s KP. Příčinou zvýšení PSA může být tzv. benigní hyperplasie prostaty, tj. s věkem související zvětšení objemu prostaty, zánět prostaty, stav po masáži prostaty, provedení cystoskopie či jiné vyšetření přes močovou trubici a řada dalších.
     Potvrzení nebo vyloučení KP lze tzv. biopsií prostaty, tj. provedením odběru vzorků z prostaty tenkou jehlou, zpravidla přes konečník.

Způsob léčby závisí na fázi, v níž se KP nachází:

- robotická radikální prostatektomie
- laparoskopická radikální prostatektomie
- otevřená radikální prostatektomie
- protonová terapie
- fotonová terapie
- hormonální léčba

     Popis a vhodnost jednotlivých postupů by výrazně přesáhnul záměr autora článku upozornit na závažnost tohoto onemocnění. Chtěl jsem hlavně apelovat na možnost využití PREVENCE při pravidelném vyšetření pilotů.
     Každého se ptám: „máte nějaké zdravotní obtíže“? Každý jedinec je zodpovědný za svůj zdravotní stav a svobodný ve svém, rozhodování.
     Přitom vyšetření prostaty není bolestivé. Znovu opakuji - základem je vyšetření prostaty přes konečník, odběr krve ke stanovení hladiny PSA, případně vyšetření ultrazvukem.

MUDr. Miroslav Kocourek
chirurg

_____________________________________________________________________________________

 

FaLang translation system by Faboba

Objednejte se

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací Rozumím

Hlavní kontakty

Přijímací kancelář
pro letecký personál

telefon: 973 21 24 55
fax: 224 31 19 34
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Pracovní doba

Po - Čt  7:00 - 15:30
 7:00 - 13:30

Ordinační hodiny

Po - Čt  7:00 - 14:30
 7:00 - 13:00

Otevírací doba - lékárna

Po - Čt  7:00 - 15:30
 7:00 - 13:15

Odběrová laboratoř

Po - Pá  od 6:30