Vyšší cholesterol versus zdravotní způsobilost

Otázka:

Jak se posuzuje zdravotní způsobilost při zvýšeném cholesterolu?

Odpověď:

! Především je třeba zdůraznit, že kvůli samotným zvýšeným hodnotám cholesterolu se nezneschopňuje (neodebírá se zdravotní způsobilost)!

Vyšetření lipidogramu čili vyšetření tuků - zahrnující hodnotu celkového cholesterolu, HDL cholesterolu, LDL cholesterolu a triglyceridů se provádí v rámci prevence ke zhodnocení celkového kardiovaskulárního rizika a především k

! předcházení problémů, které pak vyplývají z dlouhodobě neléčeného zvýšeného cholesterolu (infarkty, mozková příhoda)!

! Není cholesterol, jako cholesterol!

Samotná hodnota celkového cholesterolu nic neznamená, vždy je potřeba zhodnotit podíl HDL (vysokodenzitního - hodného) a LDL (nízkodenzitního – zlého cholesterolu).

Často vídáme zvýšené hodnoty celkového cholesterolu, ale na úkor HDL - čím je tato hodnota vyšší, tím je to prognosticky lepší.

(Zjednodušeně řečeno: „hodný“ HDL cholesterol nosí ten „zlý“ LDL z cév do jater, aby se neukládal v podobě aterosklerotických plátů a cévy neucpával). Ke zvýšení tohoto hodného cholesterolu můžeme doporučit pohyb a konzumaci alkoholu (přiměřenou) jelikož bylo studiemi prokázáno, že abstinenti jsou více ohrožení kardiovaskulárními chorobami než konzumenti přiměřeného množství alkoholu. Přiměřenou denní dávku alkoholu představuje u muže dvacet až čtyřicet gramů alkoholu denně, což obsahují dva až čtyři decilitry vína. U ženy je to dvacet až třicet gramů alkoholu denně, to jsou asi dva decilitry vína.

! Není nutné mít vždy pocit viny při zvýšených hodnotách cholesterolu ! neboť 2/3 této hodnoty jsou dány geneticky a cholesterol se syntetizuje v játrech. V některých případech je to tak, že ať děláme s dietou a pohybem co chceme, cholesterol zůstane stále zvýšený.

Nápadná je někdy podobnost výsledků v průřezu historie laboratorních vyšetření, potvrzující genetickou predispozici.

Hodnoty cholesterolu se posuzují v kontextu s věkem, pohlavím, hodnotou krevního tlaku, eventuálně s přítomností cukrovky, s rodinnou zátěží -výskyt infarktů a mozkových příhod v rodině před 65 rokem věku.

Vypočítáváme takzvané rizikové SCORE - pravděpodobnost ohrožení infarktem nebo mozkovou příhodou v následujících 10 letech - vyjádřené v procentech. Od SCORE 5% je vhodné zahájit farmakologickou léčbu, která dokáže syntézu cholesterolu v játrech snížit, nebo máme k dispozici preparáty redukující vstřebávání cholesterolu ze zažívacího traktu.

Někdy je vhodné provést ještě ergometrické vyšetření (kolo-zátěžové EKG) abychom mohli posoudit přítomnost změn na koronárních tepnách, nebo ultrazvukové vyšetření krčních tepen ke zhodnocení změn na cévách obecně (jaký stav je v oblasti těchto cév, takový stav cév se předpokládá v celém těle). Obě vyšetření provádíme v našem ústavu, jsou bezbolestná a netrvají déle než 30 min.

! I když je potom nutné zahájit farmakoterapii, je možné přiznat způsobilost i s touto léčbou, která je velmi dobře snášena!

MUDr. Dana Kubelková
internistka

_____________________________________________________________________________________

 

FaLang translation system by Faboba

Objednejte se

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací Rozumím

Hlavní kontakty

Přijímací kancelář
pro letecký personál

telefon: 973 21 24 55
fax: 224 31 19 34
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Pracovní doba

Po - Čt  7:00 - 15:30
 7:00 - 13:30

Ordinační hodiny

Po - Čt  7:00 - 14:30
 7:00 - 13:00

Otevírací doba - lékárna

Po - Čt  7:00 - 15:30
 7:00 - 13:15

Odběrová laboratoř

Po - Pá  od 6:30