Gastroenterologie

Primář oddělení : MUDr. Ivo Kašpárek

tel.: 973 212 431
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Objednávání na vyšetření: po.-pá. 7:00-8:00 hod., po.-st. 13:00-15:00 hod.

Lékaři oddělení  
MUDr. Hlava Štěpán
MUDr. Hlavová Helena
MUDr. Wassebauer Martin
MUDr. Roznětínská Markéta
MUDr. Drábek Ivo
MUDr. Schwarz Jan
tel.: 973 212 431
Sestry
 
Davidová Irena
Začalová Dominika
Nagyová Jitka
tel.: 973 212 431

Gastroenterologie je obor zabývající se chorobami zažívacího traktu (jícen, žaludek, střeva, játra, slinivka břišní). Jedná se především o stavy spojené s bolestmi břicha, poruchami trávení, změnami rytmu stolice, případně o krvácení ze zažívací trubice a stavy spojené se žloutenkou a zvýšením jaterních testů.

Endoskopické vyšetřením horní části trávicí trubice – gastroskopie
Gastroskopie je endoskopické vyšetření jícnu, žaludku a dvanáctníku. Provádí se pomocí ohebné sondy o průměru 10 – 12 mm (endoskopem). Obraz je přenášen optickými vlákny nebo elektronikou. Na našem pracovišti používáme pouze moderní elektronické videoendoskopy. Vlastní vyšetření trvá v průměru 15 minut, závisí však na povaze nálezu.

Příprava je pouze den před vyšetřením od půlnoci nejíst, nepít a nekouřit.

Koloskopie
Vyšetření slouží k prohlédnutí tlustého střeva, či v případě sigmoideoskopie levé poloviny tlustého střeva, po náležitém vyčištění tračníku, ohebným endoskopem. Vyšetření umožňuje přímé zobrazení sliznice střeva, kdy lékař postupně proniká od konečníku až do začátku tračníku za kontroly zraku při čemž je střevo nafukováno vzduchem k lepšímu zobrazení povrchu sliznice. V případě chorobného nálezu umožňuje odběr vzorků tkáně k histologickému vyšetření a případné odstranění tzv. polypů pomocí endoskopické kličky. Pro lepší toleranci vyšetření je možné ho provádět za použití tzv. premedikace, tj. léků tlumících vědomí a bolest.

Příprava: Týden před vyšetřením držet bezezbytkovou dietu (tj. potraviny bez slupek, semínek či cereálií). Den před vyšetřením pak bezezbytková snídaně, k obědu pak pouze čistý vývar. Od 16:00 do 20:00 den před vyšetřením pít přípravu (např. Fortrans), celkem 4 litry (tzn. co hodinu 1 litr). K vyšetření je třeba přinést čerstvé (tj. ne starší než 14 dní před vyšetřením) hodnoty krevního obrazu a koagulačních parametrů.

ENDOSONOGRAFIE -  endoskopické ultrazvukové vyšetření vnitřních orgánů.
Endosonografie se provádí pomocí ohebného přístroje s optickým vláknem (endoskop) na jehož konci je umístěna ultrazvuková sonda.
Tímto způsobem lze vyšetřit orgány a útvary ve stěně či v okolí jícnu, žaludku a dvanáctníku. V tomto případě se přístroj zavádí ústy v poloze na levém boku. Před vyšetřením je nutné alespoň 8 hodin nejíst, pít jen čiré tekutiny až do doby 4 hodiny před vyšetřením, nekouřit.
Další možností je vyšetření útvarů a orgánů ve střevě či okolí koncové části tlustého střeva. V tomto případě se přístroj zavádí do konečníku s místním znecitlivěním. Před vlastním vyšetřením je nutná příprava střeva projímavým roztokem nebo klyzmatem.
V průběhu vyšetření může lékař provést biopsii, tj. odebrat vzorky tkáně či tekutin za účelem dalších laboratorních vyšetření.

FaLang translation system by Faboba

Objednejte se

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací Rozumím

Hlavní kontakty

Přijímací kancelář
pro letecký personál

telefon: 973 21 24 55
fax: 224 31 19 34
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Pracovní doba

Po - Čt  7:00 - 15:30
 7:00 - 13:30

Ordinační hodiny

Po - Čt  7:00 - 14:30
 7:00 - 13:00

Otevírací doba - lékárna

Po - Čt  7:00 - 15:30
 7:00 - 13:15

Odběrová laboratoř

Po – Čt  8:00 - 13:45
 8:00 - 12:30